ICE (in Case of Emergency)

ICE (in Case of Emergency). W dzisiejszej dobie telefon komórkowy stał się podstawowym narzędziem człowieka i prawie każdy ma go przy sobie. Jak wiele innych wynalazków ma on swoje dobre i złe strony. Chciałbym jednak skupić się na tej pozytywnej. Jak wiadomo przedmiot ten służy do wzajemnej komunikacji, a to przekłada się na zdecydowanie szybsze i sprawniejsze działanie.

Człowiek dwudziestego pierwszego wieku może przy sobie nie mieć pieniędzy, dokumentów i jeszcze wielu innych rzeczy, ale telefon komórkowy raczej posiada zawsze. Stąd też jest to czasami jedyne ogniwo pozwalające na szybką identyfikację takiej osoby.

Otóż kiedy człowiek staje się ofiarą wypadku, traci przytomność i trzeba podjąć szybkie czynności ratujące życie, wówczas szybki dostęp do informacji jest niezwykle ważny, a wręcz decydujący o życiu bądź śmierci. Takim kanałem szybkiej informacji może stać się wspomniany mobilny telefon.

Jeżeli w trakcie wypadku nie został on uszkodzony, może zostać użyty do kontaktu z bliską osobą poszkodowanego. Jednakże zawartość książki telefonicznej w takim telefonie zazwyczaj jest bardzo obszerna i wyselekcjonowanie bliskiej osoby wiązałoby się ze znacznym czasem, a ten jest wówczas na wagę złota. Aby zatem łatwo można było odnaleźć osobę bliską, należy samemu zadbać o odpowiednie oznaczenie jej w książce telefonicznej własnego telefonu. Takim międzynarodowym oznaczeniem jest właśnie skrót ICE. Przykładowo można to zrobić tak: wpisujemy do książki telefonicznej ICE Dorota Kowalska (imię i nazwisko jest tu oczywiście przykładowe), możemy też zrobić kilka wpisów, bo Dorota w czasie wypadku może być nieuchwytna, czyli od ICE może zaczynać się kilka wpisów osób bliskich, np. rodzeństwa, dorosłych dzieci, teściów.

Technicznie będzie wyglądać to tak, że przy wyszukiwaniu osób w książce telefonicznej, wpisując skrót ICE wyświetli nam się lista z alfabetycznie poukładanymi osobami zaczynającymi się od ICE. Reasumując, skrót ICE w żaden sposób nie skomplikuje nam wyszukiwania osób z listy telefonu, natomiast w czasie wypadku pozwoli odpowiednim służbom na szybkie wybieranie osób bliskich, a następnie szybką identyfikację poszkodowanego, określenie jego grupy krwi oraz wszelkich przeciwwskazań w podawaniu leków itp., gdyż w rozmowie z osobą bliską wiele takich szczegółów można ustalić, i choć trzeba je następnie zweryfikować to jednak takie wskazówki znacznie przyspieszają czynności związane z niesieniem pomocy.

Zachęcam zatem do poczynienia niewielkiego wysiłku i do zaznaczenie we wspomniany sposób personalnych wpisów w książce telefonicznej swojego telefonu komórkowego i zarazem życzę, aby wpisy te nie były nigdy potrzebne.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Jesteś tutaj: Strona Główna Samoedukacja ICE (in Case of Emergency)