Więcej artykułów z poprzednich lat można znaleźć w ARCHIWUM - Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 oraz Kącik Medyczno - Satyryczny 2010

 

Kącik Medyczno - Satyryczny

W powstającym Kąciku Medyczno-Satyrycznym będziemy się starali "bawiąc -> uczyć". Zachęcam do współtworzenia tej formy internetowej edukacji zdrowotnej poprzez zgłaszanie problematyki zdrowotnej, która Państwa interesuje.

lek. med. Maria Klajn


Pycha i z nieba spycha, czyli to i owo o tym czego nie ma w ICD-10

W evidence based medicine (czyli w medycynie opartej na faktach) nie znajdziemy żadnych badań na temat PYCHY, która jest niezwykle uciążliwa dla życia społecznego i zdrowia tych, którzy z pyszałkiem mają do czynienia. Pycha nie figuruje w spisie Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10, za to można ją znaleźć w katalogu grzechów głównych. Czy chciałbyś/chciałabyś znaleźć się na wizycie u pełnego pychy lekarza? A ty, lekarzu, czy chętnie leczysz pacjenta - pyszałka? Oto pyszni się szef, urzędnik, artysta, policjant, polityk... Kto z nas lubi/chciałby mieć z takimi ludźmi do czynienia?

Czytaj więcej...

Co cesarskie cesarzowi, czyli to i owo o prawach pacjenta

Czy wiesz, że wg definicji ustawowej "pacjent to osoba ZWRACAJĄCA SIĘ o udzielenie świadczeń zdrowotnych lub KORZYSTAJĄCA ze świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych lub osobę wykonującą zawód medyczny"? W Polsce przepisy dotyczące praw pacjenta normuje Ustawa o prawach pacjenta wraz z przepisami wykonawczymi do tej ustawy zobacz TUTAJ. Istnieje także Europejska Karta Praw Pacjenta zobacz TUTAJ, będąca zbiorem 14 praw, które łącznie gwarantują wysoki poziom ochrony ludzkiego zdrowia", w której prawa pacjenta są powiązane z treścią wielu międzynarodowych deklaracji i zaleceń wydawanych przez Światową Organizację Zdrowia i Radę Europy.

Czytaj więcej...

Osiołkowi w żłoby dano, czyli to i owo o dietach odchudzających

Osoby zainteresowane fachową opinią na temat diet odchudzających odsyłam do obszernego artykułu w Medycynie Praktycznej zobacz TUTAJ.

Dla tych, którzy nie mają cierpliwości przedzierać się przez gęstwinę wiedzy zawartej w publikacji specjalistycznej podaję garść podstawowych informacji:

Czytaj więcej...

Lepsza praca niedołężna jak próżniactwo doskonałe, czyli to i owo o pladze naszych czasów

Życie biologiczne to nieustanne zmiany, stagnacja - to śmierć; tak można ogólnie podsumować procesy, którym podlega nasze ciało. Część procesów biologicznych odbywa się bez naszej woli i świadomości (zawiaduje nimi układ nerwowy autonomiczny zobacz TUTAJ), inne - wymagają naszego świadomego udziału (np. aktywność fizyczna). Bolączką współczesnego człowieka jest m. in. LENISTWO RUCHOWE, stanowiące istotny czynnik ryzyka chorób sercowo naczyniowych oraz wielu innych chorób przewlekłych (dla zainteresowanych tematem czytaj TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ).

Czytaj więcej...

Jesteś tutaj: Strona Główna Kącik Medyczno - Satyryczny