Wakacyjna Brenna cd.

Wakacje to czas odpoczynku dla dzieci i młodzieży od obowiązków szkolnych. Podczas tegorocznej przerwy wakacyjnej od 20 do 26 sierpnia 2011 roku, 23 osoby niepełnosprawne w kategorii wiekowej dzieci/młodzież z gminy Czernica wraz z rodzicami bądź opiekunami wzięły udział w projekcie "Wakacyjna Brenna - wyjazd edukacyjno-terapeutyczny dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej". Projekt ten stanowi kontynuację działań gminy Czernica na rzecz osób niepełnosprawnych, a realizowany przez stowarzyszenie Społeczny Komitet Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy, współfinansowany ze środków Gminy Czernica przeznaczonych na zadania publiczne w zakresie sportu, rekreacji, również wśród osób niepełnosprawnych oraz z zakresu kultury, sztuki,, ochrony dóbr kultury i tradycji. Pobyt i wyżywienie trójki uczestników - mieszkańców Czernicy - sfinansowano ze środków sołectwa Czernica.

Realizację wakacyjnej Brenny wsparli organizatorzy Pikniku Rodzinnego w Jeszkowicach. Stowarzyszenie przeprowadziło aukcję podczas tego właśnie Pikniku Rodzinnego, a dochód z wylicytowanych rzeczy został przeznaczony na nasz wyjazd. Dwie rodziny biorące udział w projekcie wsparł Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej Czernica finansując wyżywienie podczas pobytu, a transport udostępniła Gmina Czernica.

Uczestnicy w drodze do Brennej mieli okazje odwiedzić Wadowice. Sama miejscowość Brenna to najbardziej wysunięta na północ wieś Śląska Cieszyńskiego, położona malowniczo nad rzeką Brennicą, a okalają ją szczyty Beskidu Śląskiego. Bazę w Brennej stanowił Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy REGOR. Uczestnicy mieli do dyspozycji na jego terenie basen, grotę solną, bilard, tenis stołowy oraz salę zabaw i basenem, w którym znajdowały się kulki.

Już pierwszego dnia po obiedzie odbył się wykład o wadach postawy, gimnastyce korekcyjnej, poparty prezentacja multimedialną oraz demonstracją ćwiczeń, a prowadziła go mgr Małgorzata Freidel. Pani Małgosia prowadziła również zajęcia gimnastyki korekcyjnej dla grupy młodszej - dzieci oraz grupy starszej - młodzieży, które odbywały się na sali oraz w basenie. Ćwiczenia grupowe poranne, energetyzujące, izometryczne na trawie oraz popołudniowe wg Weroniki Sherborne prowadziła mgr Oksana Fiedor-Wojciechowska. Pani Oksanaprowadziła również z uczestnikami zajęcia indywidualne logopedyczne, a także poprowadziła opowiadanie bajek - zainicjowane przez Jakuba Wiwatowskiego. Pan mgr Aleksander Friedel przeprowadził zajęcia SI. W każdych zajęciach rodzice czy opiekunowie mogli brać czynny udział, konsultować się z prowadzącymi, czerpać wiedzę, którą mogą przenieść na grunt rehabilitacji prowadzonej w warunkach domowych. Braliśmy udział w zabawach organizowanych przez AK pana Szymona: karaoke, tańce czy wspólne ognisko. Podczas Wakacyjnej Brenny odbyły się różne wyjazdy do Chaty Chlebowej w Górkach Małych, Leśnego Parku Niespodzianek w Ustroniu Zawodziu, Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej w Górkach Wielkich.

Chlebowa to wspaniałe miejsce, które oddaje jak kiedyś wyglądało życie na wsi. Pani Aleksandra Bąk zapoznała nas z procesami powstawania masła, twarogu, sprzętami do tego wykorzystywanymi, omówiła techniki pozyskiwania miodu, ciekawostki z życia pszczół, mogliśmy zobaczyć maszyny dawniej wykorzystywane przy uprawie zbóż oraz obróbce ziarna, a zarazem zapoznaliśmy się z podstawowymi rodzajami zbóż. Następnie smakowaliśmy miód z pasieki gospodarzy i jedliśmy chleb pieczony w Chlebowej Chacie.

Leśny Park Niespodzianek to magiczne miejsce, nie tylko dzięki Baśniowej Alei z ruchomą ekspozycją, ale także dzięki zwierzętom. Można tu było pogłaskać chodzące wolno sarny, jelenie, zobaczyć tuż nad głowami pokazy lotów ptaków drapieżnych oraz dziki z młodymi warchlakami. Kolejną atrakcja były przyrodniczo-dydaktyczne ścieżki wiodące przez park oraz plac zabaw.

Muzeum Zofii Kossak-Szatkowskiej, wybitnej polskiej pisarki XX wieku, mieście się w jej domu - ostatniej przystani po wielu życiowych wędrówkach. Muzeum jest otoczone wspaniałym parkiem.

Dzięki inicjatywie koordynator Małgorzaty Podliskiej zorganizowana została dla uczestników projektu - przejażdżka bryczką po Brennej i okolicy.

W drodze powrotnej do Czernicy odwiedziliśmy Gorę Żar, z której roztacza się przepiękny widok, jest to szczyt w Beskidzie Małym, położony u stóp jeziora Międzyborskiego. Atrakcją był już sam wjazd na górę za pomocą kolejki torowo-linowej. Na górze znajduje się wiele atrakcji turystycznych, m.in. zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej.

Zarówno wyjazdy, zajęcia grupowe, a także wieczorne spotkania na wędrówki Nordic Walking - były okazją do integracji uczestników, a także wymiany doświadczeń. Wszakże uczestnicy są mieszkańcami wielu wsi gminy Czernica, ale dzięki temu wyjazdowi mieli okazję do bliższego zapoznania się.

Składamy moc podziękowań dla wszystkich, którzy wsparli realizację projektu Wakacyjna. Wyrazy wdzięczności kierujemy do wspaniałych specjalistów: mgr Małgorzaty Freidel, mgr Oksany Fiedor-Wojciechowskiej oraz mgr Aleksandra Friedela.

Zdjęcia w Galerii – Wakacyjna Brenna

Tekst: Anna Maniak, Małgorzata Podliska

Zdjęcia: Anna Maniak, Katarzyna Wielgusz

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" Wakacyjna Brenna cd.