Dożynki Parafialne w Łanach 2011

21 sierpnia 2011 roku, w Łanach - najmniejszej miejscowości naszej gminy (Czernica), odbyły się już po raz dwunasty Parafialne Dożynki. Tegoroczna formuła była nieco inna niż w ubiegłych latach. Msza Dziękczynna za plony odprawiona została w kościele parafialnym w Kamieńcu Wrocławskim (Łany podlegają pod parafię Miłosierdzia Bożego w Kamieńcu). Pomimo iż Łany i Kamieniec stanowią jedną parafię w obecnym roku nie było to wspólne świętowanie tegorocznych plonów. Jest to pewne pokłosie rozstrzygnięć ostatnich wyborów samorządowych. Zawsze istniały pewne siły odśrodkowe prące do rozluźnienia więzi pomiędzy Kamieńcem i Łanami zapoczątkowanych w czasie powodzi w '97 roku. Siły te wyborczymi decyzjami (2010) są obecnie w Kamieńcu wiodące. Zatem Kamieniec miał swoją osobną mszę dożynkową i na tym poprzestał.

Łańskie Dożynki jak co roku, choć w scenerii kameralnej, przygotowane były z klasą. Mszę Świętą uświetniła asysta pocztu sztandarowego OSP z Kamieńca Wrocławskiego, wzbogacona o pięknie ubrane Panie w szykowne osiemnastowieczne suknie (p. Kazimiera Ochlik, p. Dorota Mazur) oraz galowo ubranego ułana (p. Bogdan Mazur). Przed poświęceniem wieńca oraz specjalnie wypieczonego na tę okoliczność chleba (Piekarnia Biskupin), dzieci z Łan słowami poetów wprowadziły zgromadzonych w misterium poświęcenia plonów.

Po uroczystej Mszy Świętej wszyscy zostali zaproszeni do Łan - tradycyjnie do kompleksu sportowego, zawsze gościnnego Pana Zbigniewa Wolfingera.

Ponieważ Piknik Kamieniec Łany przeszedł już do historii, a na nim właśnie zawsze miał swój finisz "Bieg Pod Powodziową Falę", jego obecna, dziesiąta edycja została przeniesiona w terminie i biegacze swój finisz mieli właśnie w Łanach podczas świętowania dożynkowego.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano dmuchany zamek do skakania oraz dmuchaną zjeżdżalnię, na których to sprzętach dzieci mogły wyhasać się za darmo i do woli. Również dla dzieci odbył się plenerowy spektakl teatralny pt. "Co w Trawie Piszczy" - swoją tematyką doskonale korelujący z dożynkowym świętem.

Dla wszystkich zgromadzonych zagrał i zaśpiewał piosenki biesiadne nowo zawiązany lokalny (Nadolice Wielkie) zespól folkowy "Geni Dudki".

Po części artystycznej przyszedł czas na wręczanie trofeów dla biegaczy. Puchary, medale, statuetki i dyplomy wręczali i asystowali przy wyczytywaniu zawodników szacowni goście w osobach: Włodzimierz Chlebosz - Wicemarszałek Urzędu Dolnośląskiego (były olimpijczyk w podnoszeniu ciężarów, obecnie kandydat do sejmu z listy PSL), Michał Trębacz – Przewodniczący Rady Powiatu (kandydat do sejmu z listy PSL), Paweł Wardęga – Sekretarz Starostwa Powiatowego, Stefan Dębski – Wójt Gminy Czernica, Marian Zaraś – Zastępca Wójta Gminy Czernica, Jarosław Jagielski - Przewodniczący Rady Gminy Czernica (Ratowice), Anna Jezierska - Radna Gminy Czernica (Gajków), Sabina Jasińska – Radna Gminy Czernica (Czernica), Mariusz Żebrowski – Prezes Gwardii Wrocław, Remigiusz Jezierski – były Piłkarz Ekstra Klasy (Śląsk Wrocław), Urszula Włodarczyk – trzykrotna olimpijka (Barcelona, Atlanta, Sydneysiedmioboistka), Jerzy Misztal – Wiceprezes Klubu Sportowego PKS Max-Łany oraz Skarbnik stowarzyszenia Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy (Kamieniec Wr.), Piotr Gróbarczyk – Prezes Społecznego Komitetu Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego Łan i Czernicy (Kamieniec Wr.) oraz Gospodarz i Inicjator (wraz z radą sołecką i zaangażowanymi mieszkańcami Łan) Dożynek Ryszard Wychudzki – Sołtys Łan, Sekretarz Społecznego Komitetu Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego Łan I Czernicy.

Po udekorowaniu zawodników Organizatorzy Dożynek zaprosili szacownych gości na wspólny posiłek przygotowany na tę okoliczność w Sali Konferencyjnej Klubu PKS Max-Łany przez właściciela Restauracji Antresola (Kamieniec Wrocławski) Pana Adama Gajewskiego.

Licznie zgromadzeni sportowcy, mieszkańcy sołectwa Łany oraz goście z sąsiednich miejscowości korzystali z rozłożonego ogródka kulinarnego i polowej gastronomi. Po częściach: Sakralnej, Sportowej, Artystycznej, Kulinarnej przyszedł czas na zabawę przy muzyce tanecznej serwowanej przez DJ Wakę. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych po czym uczestnicy dorocznego święta plonów rozeszli się do domów.

Pomimo, iż gmina nasza niewątpliwie straciła charakter wiejski i rodzi się pogląd o braku potrzeby organizowania tego typu święta, to jednak powyższy przykład pokazuje, że tradycję naszych ojców należy kultywować. Należy także tworzyć i przejawiać w zewnętrzny sposób rodzimą kulturę. Wspólne świętowanie jest także nie do przecenienia jeśli chodzi o budowanie i zacieśnianie więzów społecznych.

Wielu zaproszonych gości przyznawało, że w Łanach zawsze czują się bardzo dobrze i radzi doń powracają. Z pewnością, choć Łany są pięknie i malowniczo położone, to jednak nie tylko urok tego miejsca sprawia, że chętnie się tu przybywa, sprawia to także, a może przede wszystkim gościnność i otwartość lokalnego społeczeństwa.

Zdjęcia w Galerii - Dożynki Wiejskie w Łanach 2011

Piotr Gróbrczyk

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" Dożynki Parafialne w Łanach 2011