Dogoterapia - ciąg dalszy...

Za nami kolejne, a zarazem kapitalne spotkanie dzieci oraz młodzieży niepełnosprawnej z psami, które odbywa się cyklicznie w Jeszkowicach. Już na początku chcielibyśmy złożyć ogromne podziękowania dla pani Jadwigi Grzybowskiej – sołtys Jeszkowic oraz panu Piotrowi Zakręcie – radnemu, za wsparcie tej inicjatywy poprzez udostępnienie dla naszych potrzeb Świetlicy Wiejskiej.

Projekt dogoterapii w naszym środowisku dzieci i młodzieży dotkniętych niepełnosprawnością jest wspierany oraz jest kontynuacją działań Gminy Czernica z poprzednich lat.

Przedostatnie spotkanie odbyło się 9 lipca 2011r. Gościliśmy u nas: pana Marcina Wierzbę z psami Sky i Seven - owczarkami szetlandzkimi oraz Shamrock - bordel collie; panią Katarzynę Herman z psem o imieniu Syriusz - owczarek niemiecki oraz panią Dominikę Macalik – pierwszy raz zaszczyciła nas swoją znamienitą osobą („świeżo upieczony”, utalentowany zoopsycholog oraz treser) wraz ze swoim psem Gają – mieszaniec w typie border collie.

Ogrom oraz obfitość ćwiczeń z pupilami sprawiała nam wszystkim wielką radość i uciechę dla niepełnosprawnych podopiecznych, tak, że jedna godzina zajęć mijała jak minuta. Uczestnicy mieli okazję karmić psy, „przybijać piątkę” z nimi, przechodzić przez tunel i co chyba najmilsze – tulić oraz trzymać na rękach te mniejsze. Hitem zajęć okazała się wspólna gra w kręgle (oczywiście z udziałem pupilów) oraz przezabawny widok czworonogów z okularami na noskach. Pieski w okularach bawiły, ale jak tłumaczył pan Marcin Wierzba – nie tylko ludzi razi słońce, także ich wiernych, małych kompanów.

Zajęcia odbywały się w sali jak i na świeżym powietrzu, co umożliwiało różnorodność ćwiczeń. Na zewnątrz dzieci rzucały pieskom zabawki, a te wiernie aportowały, także dużą atrakcją było zwykłe dla nas, a niezwykłe dla uczestników – trzymanie przeszkód, które zwinnie pokonywały zaproszone czworonogi.

Ostatnie spotkanie odbyło się 30 lipca 2011r. Gośćmi byli jak poprzednio: pan Marcin Wierzba wraz z pupilami, pani Dominika Macalik z psem Gają oraz nowy gość – pani Aleksandra Linek z dwoma psami – dwuletnim Paco oraz dziewięciomiesięczną Dracą – rasy boston terier (rasa często mylona z buldogiem francuskim).

Nowością było wyciszające ćwiczenie, które polegało na wsłuchiwaniu się w dźwięk przesypujących się muszelek umieszczonych w podłużnej, bambusowej grzechotce. Po wyciszaniu przyszedł czas na figle i zabawy. Pełne witalności Paco i Draca demonstrowały ogrom zabawnych sztuczek wraz ze swoją treserką jak i uczestnikami, a Gaja chwaliła się zwinnością i precyzją z jaką pokonywała przeszkody. Jak każde poprzednie zajęcia, musiał być hit spotkania, a takim było ćwiczenie/zabawa, gdzie każdego uczestnika podnoszono wraz z psem na kocu.

Załączone fotografie oddają radość oraz pozytywne emocje, które przepełniały uczestników podczas zajęć, dzieci ciągle się dopytywały i dopytują kiedy odbędą się kolejne spotkania z uroczymi czworonogami.

A kolejne zajęcia odbędą się już 13 sierpnia 2011r. (sobota) o godzinie 10:00 i jak dotychczas zapraszamy do Świetlicy Wiejskiej w Jeszkowicach. Będziemy gościć panią Małgorzatę Skoczylas ze swoimi pieskami.

Natomiast 28 sierpnia 2011r. o godzinie 15:30 zapraszamy na spotkanie z panem Marcinem Wierzbą i jego pupilami, które odbędzie się podczas festynu, który odbędzie się na placu za budynkiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Wrocławskiej 78 (dawna „mała szkoła”).

  • img_0556
  • img_0563
  • img_06631
  • img_0700
  • img_0733

Fot. Macalik

Anna Maria Maniak

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" Dogoterapia - ciąg dalszy...