Relacja z IV Inspiracji Truskawkowych

Z ogniska iskra błyska!” – pod takim tytułem odbyły się 12 czerwca IV Inspiracje Truskawkowe w Skansenie Państwa Golinowskich w Nadolicach Wielkich.

A gdy iskra za bardzo błyska to może wzniecić duży ogień, wówczas na pomoc przybywają dzielni strażacy. To właśnie im było poświęcone tegoroczne przedstawienie teatralne „Strażak”, autorstwa i reżyserii Jana Golinowskiego. Zabawna historia małego Maciusia (w roli głównej Andrzej Józeńków), który spełniając rozkazy brodatego komendanta wraz ze swym podwórkowym zastępem stara się zostać strażakiem Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dwu aktowe przedstawienie rozbawiło liczną publikę (ponad 150 osób), która nie raz oklaskami przerywała występ. Na koniec strażacy nie tylko zaprosili miłych gości do remizy, ale i poczęstowali smakowitym tortem truskawkowym i lodami.

Aktorami występującymi byli głównie młodzi mieszkańcy Nadolic: Krzysztof Józeńków, Kuba Tyszka, Jordan Kuszyk, Iza Milewska, Karina i Michał Ślęzak, to oni zasłużyli na gromkie owacje.

Tego roku Skansen na Inspiracjach Truskawkowych witał przez cały dzień wielu miłych gości tych zaraz za miedzy, z sąsiednich wiosek, gmin i tych z Wrocławia.

Było radośnie i smakowicie - gdyż sobotni poranek na warsztatach pierogowych kilka dzielnych kobitek ulepiło ponad 1000 truskawkowych pierogów i tyle samo, a może i więcej drożdżowych rogalików.

Wspólnej biesiady przy ognisku, śpiewów i tańców nie było końca, trwały aż do zmroku. Co silniejsze chłopy i mężne niewiasty mogły zmierzyć się w zawodach przeciągania liny czy piłowania drzewa. Atrakcji było wiele jak i wspomnień teraz.

Nie jeden z gości żegnając się do ucha Pani Geni Golimowskiej śpiewał „Za gościnę dziękujemy, zdrowia, szczęścia winszujemy”.

Truskawkowe Inspiracje jest spotkaniem wpisanym w cykl projektu „Bajanie z tradycją” realizowanego w ramach działań „Wdrażania Lokalnych Strategii Rozwoju”

Zdjęcia w Galerii - Truskawkowe Inspiracje

KATARZYNA PRZYŚLEWICZ

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" Relacja z IV Inspiracji Truskawkowych