XIII Piknik Kamieniec-Łany

SŁOWO WSTĘPNE

Rok 2010 był rokiem obficie zaplanowanym jeśli chodzi o działania stowarzyszenia "Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego i Łan". Jednak specyfika tego właśnie roku nie ułatwiała planowej pracy. Szalejąca wiosenna powódź, choć nie w tak drastycznej formie jak w niektórych rejonach naszego kraju, dotknęła również naszą gminę co sprawiło, że czas oraz energia spożytkowana na jej przeciwdziałanie zaważyły na niektórych naszych aktywnościach, powodując ich opóźnienie czy wręcz brak możliwości wykonania. Jesień z kolei była czasem długiej i intensywnej kampanii wyborczej, co także zabrało znaczną część energii a także terminy w których nie sposób było wykonać pewnych przedsięwzięć.

Poniższy artykuł pisany był zatem na raty i w całości, bez słowa wstępnego i posłowia, napisany dopiero jesienią 2010 roku. Jednak, jak pisałem, energia była zaangażowana jeszcze w innych obszarach, głównie związanych z planowaniem i pisaniem nowych projektów na rok 2011. Początek obecnego roku to czas rozliczania projektów 2010 roku. Tak właśnie kręciła się karuzela wydarzeń, które w sposób pośredni przesuwały oddanie tego artykułu do zamieszczenia w witrynie.

Okoliczności ostatniego półrocza bardzo się pozmieniały zatem uznałem za stosowne zamieszczenie także posłowia.

***

W '97 roku wielka powódź, nazwana "powodzią tysiąclecia", pustoszyła zachodnią Polskę. Nasza gmina wyszła z niej obronną ręką, pomimo niefortunnych decyzji ówczesnych władz wojewódzkich. Dzięki ofiarnej i ogromnie ciężkiej pracy przy naprawie i umacnianiu wałów, zdołaliśmy obronić się przed tym strasznym żywiołem. Pomimo, iż woda w niektórych miejscach sięgała na wysokość trzeciego rzędu worków nad wałem, z pomocą Opatrzności wały wytrzymały.

Dla upamiętnienia tych wydarzeń wzniesiony został w 1998 roku pomnik stojący opodal miejsca, gdzie dramatyczna walka miała swoje epicentrum.

Skuteczna obrona sprawiła, że w pierwszą rocznicę został zorganizowany "Piknik w Łanach" - Łanach, które od 1997 roku są sztandarową miejscowością, kojarzoną w wielu miejscach Polski z powodzią '97 roku i próbą wysadzenia wałów.

Od tamtego czasu minęło już trzynaście lat. XIII Piknik Kamieniec-Łany odbył się w formule trzydniowej (po raz pierwszy) i od pierwszego różnił się pod każdym względem.

Pomimo ogromnego wzrostu zarówno samej infrastruktury jak i poziomu artystycznego, z nostalgią wspominamy pierwsze festyny, charakteryzujące się ogromną spontanicznością i swobodą organizacji.

Zmieniające się przepisy, tyczące imprez masowych, poprawiły w prawdzie standard bezpieczeństwa, jednak sprawiły, że pierwotnej swobody już nie ma.

Cóż zatem takiego wydarzyło się w roku obecnym 2010.

Po raz drugi odbył się turniej piłkarski, rozegrany na boisku przylegającym do festynu.

Wzięły w nim udział cztery drużyny: PKS Max Łany, Piast Nadolice, Pronar oraz drużyna z Kiełczowa. Rozegrano po raz trzeci mecz VIP Team kontra Policjantki/Pielęgniarki/Studentki.

Nowością na tegorocznym festynie była gala boksu, zorganizowana i sfinansowana przez byłego zawodowego boksera - Mariana Płaszewskiego. Bardzo Ci Marianie dziękujemy!!!

Gala prezentowała się świetnie i była rzeczywiście bardzo widowiskowa, a zawodnicy, zwłaszcza rund końcowych naprawdę przykładali się do walki.

Wielość stylów walki oraz boks w wydaniu Pań - to zapewne wydarzenie, które z tego festynu pozostanie w pamięci uczestników.

Do nowości należy zaliczyć pokazowy mecz Siatkówki (plenerowy) w wykonaniu byłych czołowych polskich zawodników tej dyscypliny sportu.

W tym miejscu pragniemy podziękować panu Mariuszowi Żebrowskiemu, prezesowi "Gwardii", za jego wkład i twórczy wysiłek w podnoszenie rangi sportowej strony "Pikniku".

Tradycją staje się pokaz zespołu "Poloneska" z Łan. Panie wspaniale prezentują się w dawnych strojach. Kolekcja stale się powiększa i z tego co nam wiadomo są nowe plany i inicjatywy. Zatem gratulujemy i także składamy gorące podziękowania na ręce pani Kazimiery Ochlik.

Nowością, a zarazem wyraźnym postępem było zainstalowanie kontenerów natryskowych z umywalkami na placu piknikowym. Wszyscy zawodnicy oraz uczestnicy festynu mieli zapewnioną możliwość odświeżenia się w bardzo komfortowych warunkach.

Odbył się również kolejny "Bieg Pod Powodziową Falę" organizowany w ramach Pikniku przez Macieja Głowackiego, tu również składamy ogromne podziękowania. Zapisało się około stu dziewięćdziesięciu zawodników, lecz z powodu ogromnego upału do biegu wystartowało około stu biegaczy.

Dla naszych małych przyjaciół konkursy z nagrodami przygotowała firma "Family Fit" z Kamieńca Wrocławskiego - bardzo dziękujemy. Jak widać można doskonale połączyć reklamę z ubogaceniem naszego dorocznego świętowania.

Pozostając przy tej części programu należy pokazać aspekt integracyjny "Pikniku", gdyż zabawy dla naszych milusińskich zorganizowała również przemiła grupa Pań reprezentujących: wrocławskie osiedle Wojnów (osiedle Truskawkowe), Łany, Kamieniec i Czernicę. Ogromnie Wam dziękujemy za Wasz trud, nie tylko włożony w tę cześć programu, ale i za pracę w biurze, a przyznać trzeba, że pracy w nim jest niemało, gdyż przez naszą imprezę przewija się wielu gości, którymi należy się zająć pełniąc honory gospodarza. Jeszcze raz ogromne dzięki.

Tradycyjnie gościliśmy na naszej scenie świetnych artystów.

W roku obecnym wystąpili dla nas Papa D i Piasek.

Dziękujemy im za moc pozytywnych przeżyć jakich doświadczyliśmy podczas koncertów.

Wzorem lat ubiegłych mieliśmy do dyspozycji doskonałe wesołe miasteczko z licznymi atrakcjami, a obszerna gastronomia proponowała wiele specjałów, więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Porozwieszane banery oraz stoiska promocyjne przyciągały nasze oczy i promowały lokalną inicjatywę gospodarczą ukazując zarazem naszą przedsiębiorczość.

Zapewne wyjątkowe w tym roku upały wszystkim dały się dobrze we znaki. Były one również bardzo uciążliwe dla uczestników naszego pikniku, dlatego stawiana przez nas hala namiotowa o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych zdaje się być nieodzowna przy tak znacznej ilości zgromadzonych ludzi.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego Pikniku. Wszystkim gościom oficjalnym i nieoficjalnym. Dziękujemy za każdy przejaw życzliwości oraz za wyrozumiałość tam gdzie jej trzeba było.

Podziękowania na ręce Wójta Gminy – Stefana Dębskiego składamy całemu samorządowi za okazaną pomoc, głównie przez wsparcie finansowe pozwalające na dobre zabezpieczenie imprezy.

Na samym końcu, jako organizatorzy pragniemy podziękować wszystkim sponsorom za ich hojność. Bez tego gestu nie było by żadnej możliwości zorganizowania imprezy na takim poziomie jaki obecnie mamy.

Piotr Gróbarczyk – prezes stowarzyszenia

PS.

Wybory samorządowe w naszych miejscowościach (Kamieniec, Łany) pokazały, że nasze działania, a w tym Piknik Kamieniec-Łany nie stanowiły większej wartości dla mieszkańców. Pomimo bardzo dużej frekwencji w każdej edycji tego festynu wynik wyborczy negatywnie zweryfikował organizatorów tego przedsięwzięcia. Zatem XIII Piknik Kamieniec-Łany przeszedł do historii jako ostatnia jego edycja.

Wszystkim uczestnikom Pikników Kamieniec - Łany bardzo dziękujemy za wspólne przeżycia i uczestnictwo.

Zdjęcia w Galerii - XIII Piknik Kamieniec-Łany

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" XIII Piknik Kamieniec-Łany