Ludowe Kolędowanie

  • DSC_0211

W święto Trzech Króli gościliśmy w Kamieńcu Wrocławskim zespół folklorystyczny „Gieni Dudki”. Wokalno-intrumentalna grupa dała koncert kolęd zarówno w trakcie Mszy Św. - zamiast homilii, oraz bezpośrednio po niej.

„Geni Dudki” to zespół założony przez pana Zygmunta Skroka, mieszkańca Chrząstawy Wielkiej. Powstał on przy Skansenie Państwa Golinowskich, a swoją nazwę zaczerpnął od imienia gospodyni.

Koncert był ogłoszony i po ilości przybyłych osób widać, że przyciągnął wielu gości spoza naszej parafii.

Polskie kolędy są bodaj najpiękniejszymi kolędami świata. Pewna nostalgia, liryczność, ale też dynamiczne rytmy, czasami prosta konstrukcja myślowa, czasami zaś głęboka myśl teologiczna, wszystko to dodatkowo spotęgowane rodzinnym klimatem świąt Bożego Narodzenia sprzyja pogłębionej refleksji nad czasem, który przeżywamy.

Inicjatorem występu i osobą zapraszającą był pan Ryszard Wychudzki, sołtys sołectwa Łany, a także sekretarz Społecznego Komitetu Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy. On też przywitał i przedstawił zespół. Odczytał także wpisane do kroniki pamiątkowej pozdrowienia i życzenia skierowane do mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego i Łan przez biskupa Andrzeja Siemieniewskiego oraz wicewojewodę dolnośląskiego Ewę Mańkowską, a także wicemarszałka województwa dolnośląskiego pana Władysława Chlebosza.

Wszyscy, którzy chcieli wziąć udział w koncercie, ale z przyczyn losowych nie dotarli, będą mogli obejrzeć już niebawem nagranie w naszej lokalnej TV.

Film z uroczystości - LINK

PG

Jesteś tutaj: Strona Główna Gazetka "Wokół Nas" Ludowe Kolędowanie