Nasze Talenty

10 października AD 2010 odbyła się historyczna, bo pierwsza wystawa produktu lokalnego mieszkańców naszej Gminy. Stało się to niejako przy okazji, ale sam pomysł okazał się trafiony, jest więc nadzieja, że z tego małego ziarenka wykiełkuje, a następnie wzrośnie okazałe drzewo.

Zatem, kto przyszedł, mógł pokosztować produktów spożywczych przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Chrząstawy, a przyznać trzeba, że znają się tam Panie na rzeczy i warto było się skusić degustacją.

Sołtys Nadolic Wielkich, Pan Jakubek, wystawił swój produkt, a ponieważ jest pszczelarzem to raczej nietrudno się domyślić co zostało zaprezentowane. Można było pokosztować pysznego miodu, ale i porozmawiać na temat pszczelarstwa, właściwości i gatunków miodu i temu podobnych sprawach. N tym stoisku były też zaprezentowane wyroby z wosku pszczelego.

Ciekawym stoiskiem, bo i rodzina jest bardzo ciekawa, było stoisko Państwa Golinowskich. Jeszcze wciąż mało mieszkańców wie, że ta rodzina prowadzi skansen, w którym ratuje przed odejściem w niebyt i zatraceniem, różnego rodzaju sprzęty oraz drobiazgi, służące nam na co dzień w gospodarstwie domowym. Nadto posiadane talenty w dziedzinie rzeźbiarstwa odnajdują swoje odzwierciedlenie w masywnych drewnianych postaciach.

Na tym stoisku, prócz eksponatów oraz wyrobów natury kulinarnej, można było zapoznać się z pasjami i pogawędzić o wszystkim, co w koło nas się dzieje. Jest wielka otwartość w tej rodzinie, a zarazem wewnętrzna wrażliwość oraz wola twórczego włączania się w życie lokalnej społeczności.

Bodaj najbogatszą prezentacją było stoisko z Ratowic. Znawcy tematu wiedzą, że jest to środowisko bardzo aktywne i zżyte, co przekłada się na wiele realizowanych projektów, jak choćby "Kiermasze" przedświąteczne, festyny, Dożynki. To, z czego Ratowice słyną najbardziej, to plecenie pięknych wieńców dożynkowych, a fantazja ich w tym względzie nie ma końca. W obecnym roku Ratowiczanie reprezentowali Marszałka Dolnośląskiego w Spale na dożynkach Krajowych.

Czego na ich stoisku nie było... Kalendarze rodzimej produkcji ze zdjęciami naszej gminy, pocztówki z widokami Ratowic, ręczne wycinanki, stroiki, hafty, ale i rogale które mają swoją pieczołowicie strzeżoną recepturę, a także wiele wiele różności wystawionych w ciekawej aranżacji.

Urząd |Gminy zaznaczył swoją obecność stoiskiem, na którym u przemiłej pani Beaty można było dostać gadżety promujące gminę oraz otrzymać ostatnie wydanie "Biuletynu Gminnego".

Swoje pięć minut miało nasze stowarzyszenie "Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wr., Łan i Czernicy". Na tę okoliczność przygotowaliśmy potykacz prezentujący z jednej strony plakaty zrealizowanych oraz realizowanych projektów, z drugiej natomiast opisaliśmy w syntetyczny sposób kim jesteśmy i czym się zajmujemy.

Dzięki technice multimedialnej zaprezentowaliśmy również naszą witrynę internetową jak również pokazaliśmy piękno naszej Gminy, wyświetlając slajdy zdjęć wykonanych z dachów, słupów oraz mostu kolejowego w Czernicy.

Dużą atrakcją okazało się pokazanie slajdów ukazujących toczącą się aktualnie wystawę.

Wydarzeniem ciekawym był występ grupy artystów z Nadolic (Teatrzyk Piosenki Poetyckiej), którzy dali popis piosenki poetyckiej oraz recytacji wierszy.

Wszystko to było preludium występu świetnego zespołu flamenco "Por Fiesta", który odbył się w nadolickim Kościele.

Pomysłodawcą, a zarazem organizatorem całego przedsięwzięcia był Pan Karol Pietrucha, człowiek o ogromnym zacięciu społecznym.

Pomocą w organizacji wykazała się także Gmina oraz "Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego, Łan i Czernicy", który włączył częściowo ten koncert w projekt "Szlakami Integracji Społecznej". Swój udział miał także Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Koncert był rzeczywiście na wysokim poziomie. Przeżycia związane z niezwykle uczuciową, a zarazem bardzo wyrazistą i sugestywną muzyką, pełną tęsknoty, żalu, ale także radości, siły i woli życia z fantastycznym śpiewem połączonym ze wspaniałym tańcem - były naprawdę niesamowite.

Odbył się on w nadolickim Kościele. To zresztą nie pierwszy raz Ksiądz Wiesław Ciesielak udostępnił świątynię artystom wielkiego formatu.

Bogactwo naszych talentów organizacyjnych sprawia, że w Gminie naszej mamy bardzo szeroką paletę ofert kulturalnych, integracyjnych i sportowo-rekreacyjnych. Cennym jest również zniesienie barier finansowych, co daje ogólną dostępność tych działań, a zarazem integrację środowisk naszej Gminy.

Ze swojej strony bardzo zachęcam do czytania plakatów, śledzenia naszych lokalnych stron internetowych oraz do dzielenia się wiadomościami z innymi, celem uzyskiwania i przekazywania wiedzy o organizowanych projektach i przedsięwzięciach.

Zdjęcia w Galerii – Nasze Talenty

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.