Wielka uroczystość w Łanach - Dożynki Parafialne

Parafia Bożego Miłosierdzia, Kamieniec Wrocławski, Łany i Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca i Łan, zorganizowali XI już Dożynki Parafialne, które zaczęły się Mszą Świętą w plenerze. Impreza zorganizowana została na stadionie PKS w Łanach.

Z samego rana, na stadionie odbył się turniej piłki nożnej o puchar Wójta Gminy Czernica. Przed 13:00 przeszedł korowód wieńcowy. Na samym początku jechali strażacy, za nimi dziewczynki z zespołu POLONESKA ubrane w piękne suknie, a na końcu mieszkańcy Łan i Kamieńca.

 

Kiedy korowód doszedł na miejsce, rozpoczęła się Msza Święta, na której dziękowano za tegoroczne plony. Po Mszy odbyło się misterium chleba. Każde ze zgromadzonych mógł spróbować domowych wypieków, z miodem, czy dżemem, oczywiście wg tradycyjnych, domowych przepisów.

Po Mszy Św., którą odprawił nowy proboszcz parafii ks. Jan Kisz , sołtys Łan i Wójt Gminy wręczyli medale za zasługi dla Gminy Czernica i statuetki „Przyjaciela Łan” oraz dyplomy.

Tak uhonorowani zostali wyjątkowo zasłużeni mieszkańcy - Kazimiera Ochlik i Dorota Pelc oraz osoby zauroczone Łanami, m. in. prezes Gwardii Wrocław - Mariusz Żebrowski oraz Przedszkole HAPPY KIDS . Nagrodzeni zostali również wszyscy strażacy OSP Kamieniec Wr., którzy bardzo ciężko pracowali podczas tegorocznej powodzi oraz osoby bardzo zaangażowane w tej akcji. Wręczono również statuetki zasłużonym sponsorom lipcowego pikniku Kamieniec-Łany.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa dla mieszkańców.

- Chciałbym, by te nasze dożynki były dożynkami gminnymi, a nie parafialnymi- przyznaje Ryszard Wychudzki, sołtys Łan.

Wójt gminy Stefan Dębski również zaznacza, że coraz mniej miejscowości decyduje się na taką imprezę.

Tegoroczne dożynki były wyjątkowe. Nie tylko dlatego, że coraz mniej wiosek decyduje się na organizację tego typu imprezy, ale dlatego, że w maju mięliśmy powódź, a później przyszła do nas susza. Chociaż tegoroczne zbiory w Łanach i Kamieńcu Wrocławskiem były skromne, a rolników coraz mniej , tradycję dożynkową trzeba kontynuować- dodaj sołtys Łan Ryszard Wychudzki.

Zdjęcia w Galerii - Dożynki Kamieniec-Łany 2010

Dorota Przybylak

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2010 Gazetka "Wokół Nas" 2010 Wielka uroczystość w Łanach - Dożynki Parafialne