Super Zima 2010

Po super deszczowym lecie 2009 nastała super śnieżna i długa zima. Do uprawiania sportów zimowych warunki są wymarzone i oczywiście, jak pisane było już wcześniej, mieszkańcy naszej gminy korzystają z niej wyśmienicie. Jednak kiedy na tę zimę spojrzymy z perspektywy naszych gospodarstw domowych oraz firm, a zwłaszcza z perspektywy finansów, to okazuje się, że powody do zadowolenia mają tylko dostawcy wszelkiego rodzaju energii. Można zauważyć ogólne zmęczenie długotrwałą, wybitnie zimową pogodą, taką, od której dawno już odwykliśmy. Prawdą jednak jest, że były czasy, kiedy to zimy na tych terenach bywały naprawdę solidne.

 

Co zatem sprawia, że dobrze już czujemy w kościach całą tę sytuację? Przyczyn jest kilka. Pierwsza to stałe drenowanie finansów, bo nośniki energii są bardzo drogie i w obecnej chwili stanowią pokaźną część wydatków domowych. Nadto zdobywanie środków finansowych w wielu przypadkach jest mocno utrudnione z powodu ogólnego zastoju w wielu branżach czułych na warunki pogodowe. Przy mocno powiązanym rynku przekłada się to na wiele firm pozornie nie związanych z warunkami pogodowymi. Następnie dużo pracy włożyć trzeba w odśnieżanie ciągów komunikacyjnych, samochodów, dachów, a to z kolei pochłania naszą witalną energię, zwłaszcza, że czynności wykonane zaledwie przed godziną czasami należy powtórzyć ponownie. Do tego wszystkiego śnieg przestał być już taki puszysty i biały. Wielokrotne sypanie solą, piaskiem, rozjeżdżanie kołami pojazdów, spychanie pługami na pobocze sprawiło, że wszędzie zalegają hałdy brudnego zbrylonego śniegu, który dla naszych oczu jest raczej mało przyjemny. Do tych okoliczności dochodzi fakt, że marzniemy na przystankach i przy wykonywaniu niezbędnych prac na dworze. Jest jeszcze jeden ważny aspekt. Mamy stanowczo zbyt mało słonecznego światła, gdyż dni są krótkie, a chmury często przesłaniają tę życiodajną kulę.

Aby pesymizm nas nie dopadł na dobre, należy zatem umieć ciekawie spędzać czas wolny. Dobra lektura, sportowa aktywność, spotkania w przyjacielskim gronie, prace twórcze, jak choćby wypełnianie przestrzeni wirtualnej ciekawymi wiadomościami, galeriami lub utworami prozatorskimi, poetyckimi, to jest skuteczne remedium na nostalgię i wszelkiego rodzaju apatię.

Zadbajmy więc o naszą kondycję psychofizyczną tak, aby umysł pełen wigoru mógł posługiwać się sprawnym ciałem.

A wszystkich tych, którzy jeszcze nie mają wizji takiego funkcjonowania zapraszamy do śledzenia naszej witryny www.spolecznykomitet.pl i włączania się do wspólnych przedsięwzięć.

Zdjęcia w Galerii - Super Zima 2010

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.