Gdy widzę słodycze to kwiczę, czyli to i owo o cukrzycy

Cukrzyca (czytaj TUTAJ) to choroba polegająca na nieprawidłowym zagospodarowywaniu przez organizm głównego paliwa energetycznego, czyli glukozy. Prowadzi to do wielu szkodliwych następstw, takich jak m. in.: nasilone procesy miażdżycowe (stąd zagrożenie m. in. zawałem serca, niedokrwieniem kończyn dolnych, udarem mózgu), uszkodzenie nerek (nefropatia cukrzycowa) i oczu (retinopatia cukrzycowa), uszkodzenie nerwów (polineuropatia cukrzycowa). Początkowy okres choroby często bywa podstępny, skąpoobjawowy, dlatego może umknąć uwadze tak chorego, jak lekarza. Jaką więc przyjąć strategię, by nie dać się "zaskoczyć" tej chorobie? Dziś przedstawiam Państwu skalę FINDRISC, służącą do oceny ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, w okresie 10 lat, u osób dorosłych. Warto się pod tym kątem przetestować, a w razie uzyskania wyniku sugerującego umiarkowane do bardzo wysokiego ryzyka zasięgnąć porady lekarskiej.

SKALA FINDRISC

Czy wiesz co to jest 3 P?
Zaraz to wyjaśnię
(ale czytając nie zaśnij!):

p/oliuria - dużej ilości moczu oddawanie
p/olidypsja - wzmożone pragnienie
p/olifagia - nasilone łaknienie.

Do trzech razy sztuka?
Jeśli ktoś ma te 3 P
niech cukrzycy poszuka!

Do tych 3 P
dołączyć również może:
chudnięcie
grzybicze infekcje
gorsze ran gojenie
nieprawidłowe widzenie
w klatce piersiowej dławienie
senność apatia osłabienie.

Nawet udarem zagrożenie
i niewydolnością nerek...

Jednym słowem różnych groźnych
schorzeń szereg
wywołanych łotrzycą
cukrzycą...

Jeśliś w grupie ryzyka
idź się zbadać:
każdej chorobie
najłatwiej NA POCZĄTKU cios zadać!

Z życzeniami, byśmy nie przesłodzili swojego życia
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2009 Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 Gdy widzę słodycze to kwiczę, czyli to i owo o cukrzycy