Od Annasza do Kajfasza, czyli to i owo o konsultacjach specjalistycznych

Czy wiesz ile jest w Polsce specjalności lekarskich? czytaj TUTAJ. A czy znasz zasady kierowania do specjalisty? czytaj TUTAJ. Pacjent objęty lekarską opieką specjalistyczną powinien dostarczyć swojemu lekarzowi rodzinnemu informację od specjalisty, zawierającą rozpoznanie i zalecone leczenie. Taka informacja umożliwi lekarzowi podstawowej opieki zdrowotnej nie tylko wgląd w stan zdrowia podopiecznego, ale również powtarzanie leków zaordynowanych przez specjalistę. Często są to preparaty z listy chorób przewlekłych (czytaj TUTAJ), na które przysługuje zniżka, a których bez udokumentowania schorzenia przewlekłego lekarz POZ nie może zaordynować z uwzględnieniem ulgi płatniczej. Także podczas wizyty u specjalisty należy zgłaszać leki pobierane na zlecenie innych lekarzy, aby uniknąć dublowania leczenia lub interakcji lekowych czytaj TUTAJ.

Co ta pacjentka przeżyła,
ilu specjalistów odwiedziła:
KARDIOLOGA (bo serca kołatanie)
GASTROLOGA (bo "w dołku ssanie")
DERMATOLOGA (bo skóry świąd uporczywy)
NEUROLOGA (z powodu zawrotów głowy).

Aż w końcu dobry diagnosta
w ręce swoje ją dostał,
wszechstronnie wypytał i zbadał
i... chłoniaka czytaj TUTAJ
rozpoznał.

Dobry Boże!
Gdy mi się choroba zdarza
powierz mnie dłoniom
DOCIEKLIWEGO lekarza.

Z życzeniami uzyskiwania trafnej diagnozy i otrzymywania skutecznego leczenia
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2009 Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 Od Annasza do Kajfasza, czyli to i owo o konsultacjach specjalistycznych