Kto pyta nie błądzi, czyli to i owo o wynikach badań oraz informacji lekarskiej

Czy znacie Państwo pojęcie EBM? czytaj TUTAJ. Dziś, w dobie dostępu do licznych (w tym internetowych) źródeł informacji, istnieje możliwość (pokusa?) samodzielnego interpretowania wyników badań medycznych w oparciu o wgląd w ich normy. Skalę tego zjawiska można ocenić przeglądając różne fora internetowe poświęcone problematyce zdrowotnej. Oto, przykładowo, jedna z matek dowiedziała się, że jej córeczka ma podwyższoną wartość ASO i zaniepokojona podnosi ten problem na forum (a dlaczego nie u lekarza prowadzącego?).

Spróbujmy więc teraz prześledzić tok lekarskiej interpretacji wyniku ASO jako przykładowy, ponieważ z analizą innych wyników jest podobnie. Jeśli uzyskany wynik ASO jest porównywalny z poprzednim (zawsze zwracamy uwagę na DYNAMIKĘ zmian; przysłowiowa jedna jaskółka nie czyni wiosny) i NIE MA cech klinicznych aktywnego procesu chorobowego, to wystarczy tylko obserwacja i dalsze systematyczne kontrole. Jeśli poprzedni wynik był niższy (czyli miano ASO narasta) i są cechy aktywnego procesu zapalnego należy wdrożyć/kontynuować leczenie. Jeśli wynik tego badania był poprzednio wyższy i obecnie ulega zmniejszeniu (czyli miano ASO spada) oraz nie ma cech klinicznych toczącego się procesu chorobowego, mamy dowód na przebytą w przeszłości, obecnie nieaktywną chorobę. Ale, jak to medycynie bywa (tu 2+2 nie musi równać się 4!), należy zawsze uwzględnić inne okoliczności towarzyszące np. nie porównuje się ze sobą wyników uzyskanych w różnych laboratoriach (możliwy inny zakres wartości prawidłowych). W przypadku wątpliwości dotyczących wiarygodności wyniku należy wziąć pod uwagę również tzw. błąd przedlaboratoryjny (pobranie niewłaściwej ilości materiału, nieodpowiednią ilość odczynnika, zamianę próbek). Możliwe jest również istnienie okoliczności powodujących uzyskanie wyniku fałszywie dodatniego (czyli rozpoznanie choroby tam, gdzie jej nie ma) i fałszywie ujemnego (czyli nierozpoznanie choroby tam, gdzie ona istnieje). Dlatego też konieczna jest zawsze CAŁOŚCIOWA OCENA OBRAZU KLINICZNEGO. Nigdy nie stawia się rozpoznania tylko na podstawie jednego badania dodatkowego: każdy pojedynczy nieprawidłowy wynik podlega weryfikacji i musi być ponadto odniesiony do oceny klinicznej chorego (wszak to badanie DODATKOWE). Nie "bawmy się" więc sami w lekarzy, ale interpretację wyników badań, formułowanie rozpoznania oraz ustalanie leczenia pozostawmy fachowcom. Za to my, lekarze, pamiętajmy o poświęcaniu pacjentowi stosownej ilości czasu oraz udzielajmy choremu/rodzinie niezbędnych i jednocześnie zrozumiałych informacji.

ZAWAŁ
TRIAL
EBM
i już wiem?

Z życzeniami byśmy mogli zawsze otrzymać niezbędną informację
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2009 Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 Kto pyta nie błądzi, czyli to i owo o wynikach badań oraz informacji lekarskiej