Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli rzecz o prewencji pierwotnej

Czym skorupka za młodu nasiąknie... czyli rzecz o prewencji pierwotnej. Wszystkim (miejmy nadzieję) jest wiadomo, że profilaktyka jest tańsza niż leczenie, i że zapobiegać jest prościej niż prowadzić drogą kurację. A przecież już w ubiegłym wieku udowodniono, że procesy miażdżycowe rozpoczynają się w dzieciństwie i na początku okresu pokwitania. Obecność miażdżycowych złogów w ścianach aorty i naczyń wieńcowych jest skojarzona z występowaniem takich czynników ryzyka jak: nadwaga/otyłość, podwyższone ciśnienie tętnicze, przetłuszczenie krwi, palenie tytoniu (także bierne!). Badania naukowe wykazują, że czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych występujące w dzieciństwie utrzymują się również w wieku dorosłym. Dotychczasowe badania potwierdzają bezpieczeństwo i skuteczność interwencji podejmowanych w dzieciństwie, które dotyczą: nawyków żywieniowych, stopnia aktywności fizycznej oraz palenia tytoniu. Podkreślane jest również znaczenie korzystnego wpływu karmienia piersią na zapobieganie występowaniu u potomstwa otyłości, cukrzycy, podwyższonego poziomu cholesterolu oraz nadciśnienia tętniczego. I my dziś dołóżmy swoją cegiełkę do budowy "zdrowego domu"... i porozmawiajmy o nawykach naszych dzieci. Najpierw o ich jedzeniu. Czy odżywiając naszych milusińskich kierujemy się rzeczywistymi potrzebami, czy też dogadzamy ich (i swojemu) łakomstwu i kulinarnym zachciankom? (o wychowaniu i tradycjach kulinarnych przeczytaj TUTAJ).

Czy masa ciała naszych pociech (i nasza) jest prawidłowa, czy też są już może zbędne (i szkodliwe) kilogramy nadwagi/otyłości? A aktywność ruchowa dzieci i młodzieży (oraz nasza!)? Ile czasu spędzają nasze pociechy na świeżym powietrzu / sali gimnastycznej / basenie, a ile przed telewizorem / komputerem / biurkiem? I wreszcie używki (ich i nasze): cola, kawa, napoje alkoholowe, papierosy? A jak z ich (i naszą) kulturą osobistą: zachowaniem i słownictwem? Coś nie tak? Weźmy się więc do dzieła. Jest jeszcze dużo dobrego do zrobienia.

Gruby ojciec

gruba matka

gruby dzieciak

gruba kotka

Gruby dziadek

babcia gruba

Odchudzić wszystkich?

Ciężka próba!

Z życzeniami, by owocnie uprawiać ogródek naszego życia
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2009 Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 Czym skorupka za młodu nasiąknie..., czyli rzecz o prewencji pierwotnej