Parametry zdrowia cz. V - Swobodny oddech

Prawidłowe oddychanie jest ważnym, a na co dzień niedocenianym ("nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz") parametrem zdrowia. Aby sprawdzić czy oddychasz prawidłowo kliknij TUTAJ. Wbrew pozorom dobry oddech jest nie tylko wynikiem pracy płuc. Zapewnia go m. in. sprawna regulacja układu nerwowego (stąd np. śpiączka z zaburzeniami oddychania po urazach czaszki czy w udarze mózgu), odpowiednia praca układu krążenia (dlatego w ostrej niewydolności serca dochodzi do obrzęku płuc), właściwe funkcjonowanie przewodu pokarmowego (stąd np. trudności w oddychaniu przy napadzie kamicy pęcherzyka żółciowego lub przy dużych wzdęciach), a także od prawidłowego funkcjonowania układu ruchu (oddychanie jest utrudnione w przypadku uszkodzenia kręgosłupa lub żeber). Trudniej jest nam również oddychać pod wodą, czy wysoko w górach. Nieprawidłowy oddech i duszności mogą się pojawić nie tylko w napadzie astmy czy podczas zapalenia oskrzeli lub płuc, ale także jako wynik reakcji alergicznej, a nawet ...stresowej. Niewydolne lub zaburzone oddychanie oznacza niedobór niezbędnego do życia tlenu. Dbajmy więc o ten skromny, a nieoceniony dar Natury!

Lekko oddycha pierś młoda, radosna

ciężko: chora lub żałosna.

Czyś młody, czy stary

życiowe ciężary

spróbuj POGODNIE nieść

odrzucając złości pleśń!

A gdy odnowisz DUCHA i CIAŁO

będzie ci się lepiej żyło

i oddychało!

Z życzeniami oddychania pełną piersią
lek. med. Maria Klajn

 

ZASTRZEŻENIE ODPOWIEDZIALNOŚCI

Artykuły kącika medyczno-satyrycznego mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Dokładamy wszelkiej staranności, by prezentowane w nim artykuły były rzetelne i zgodne z prawdą, jednak autorka artykułów, ani wydawca serwisu nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za domniemane szkody wynikające z korzystania z porad tu zawartych.

Jesteś tutaj: Strona Główna Archiwum Archiwum 2009 Kącik Medyczno - Satyryczny 2009 Parametry zdrowia cz. V - Swobodny oddech