Witani na ful

"Biegać, latać, skakać, pływać..." czyli jak w piosence z „Akademii Pana Kleksa”.

Wszystko to jest przecież w zasięgu naszych rąk. Cywilizacja ma swoje dobre, ale i złe strony -można by żartobliwie rzec. Pozwala na utrzymanie naszych kochanych ciałek w dobrym stanie i kondycji, jednakże swoim komfortem zabija nasze siły witalne oraz hart ducha. A zatem trzeba poczynić pewien wysiłek w sferze mentalnej i podjąć zdecydowaną walkę z pleniącą się stagnacją naszego codziennego egzystowania, aby wyrwać go ze stanu wegetatywnego, do twórczego, pełnego wigoru, życiowej energii, zdecydowanej aktywności, w myśl idei, że "jem aby żyć, a nie żyję aby jeść".

 

Życie przecież jest niesamowitą przygodą i fenomenem w skali kosmicznej, przynajmniej tej, w zasięgu naszej penetracji. Stąd też w obliczu szybko uciekających godzin, dni i lat, warto zeń czerpać pełnymi garściami zwłaszcza te wartości, które służą naszemu, i zarazem je tworzyć ku ogólnemu dobru.

Doskonałą okazją do zmiany swojego sposobu funkcjonowania, w kierunku bardziej dynamicznym, są podejmowane przez nasze lokalne środowisko inicjatywy i rzeczowe działania, dające uczestnikom wspomniane wyżej walory.

Codzienne poranne chodzenie o godzinie 5:10, często nazywane przez osoby, które jeszcze nie zasmakowały w takim aktywnym i wymagającym sposobie funkcjonowania, katorgą, jest w swojej istocie doskonałym treningiem ciała, nadto sposobnością do budowania dobrych, mocnych, a zarazem pięknych więzi interpersonalnych oraz społecznych.

W obecnym roku realizowane są pewne fragmenty szerokiego projektu 40+ opracowanego i wdrażanego przez stowarzyszenie "Społeczny Komitet Mieszkańców Kamieńca Wrocławskiego i Łan". Ów projekt jest wyjściem na przeciw potrzebom i oczekiwaniom, często nawet nieuświadomionym, środowiska naszej gminy. Zaganiani, zmęczeni, schorowani, sfrustrowani, często nie zdajemy sobie sprawy z ogromu potencjału jaki w nas drzemie. Właśnie, aby uwolnić te pokłady energii ruszyły pilotażowe projekty: "Zdrów Jak Ryba" oraz "Szlakami Integracji Społecznej".

Projekt "Zdrów Jak Ryba" polega na cotygodniowych wyjazdach do parku wodnego w Oleśnicy.

Niepłatny autobus ma regularne kursy, zawsze we wtorki. Jedzie wyznaczoną trasą przez wszystkie miejscowości (z wyjątkiem Wojnowic – względy logistyczne) według ustalonego rozkładu jazdy. Daje to szanse raz w tygodniu, swobodnego i darmowego dojazdu do atrakcyjnego basenu, a koordynowanie tego projektu przez osobę ze stowarzyszenia, umożliwia wejście grupowe, znacznie tańsze aniżeli indywidualne ( na chwilę obecną 9 zł 10 gr za 1,5 godziny).

"Szlakami Integracji Społecznej" jest działaniem szerszym, mającym na celu rozwijanie kultury fizycznej wraz z kulturą w szerokim tego słowa znaczeniu. Ważnym aspektem tego projektu jest budowanie dobrych relacji społecznych przez ciekawe, wspólne spędzanie czasu oraz aktywny udział osób w realizacji przedsięwzięć.

W powyższy projekt wpisują się grupowe wyjazdy na trasy piesze, które są przemierzane w sposób zorganizowany wraz z przewodnikiem. Oprócz walorów rekreacyjnych i poznawczych, wspólnie spędzony czas daje sposobność do poszerzania się kręgu znajomych, przełamywania stereotypów, jak również eliminowania podziałów pomiędzy społecznościami różnych miejscowości naszej gminy.

W jego ramach następuje rozwój kultury, a to za sprawą organizacji w naszych świetlicach spektakli teatralnych dla dzieci i dorosłych, po których jest okazja do rozmów z aktorami oraz pomiędzy uczestnikami, przy herbacie, kawie i przyniesionym przez siebie cieście.

Działania takie mogą funkcjonować dzięki dofinansowaniu tych projektów przez Urząd Gminy Czernica. Należą się wiec podziękowania, które składamy na ręce wójta - Stefana Dębskiego oraz Rady Gminy Czernica, za zrozumienie i wyjście na przeciw potrzebom i oczekiwaniom społecznym. Żywimy nadzieję, że następne lata będą czasem intensywnego rozwoju oddolnych działań na rzecz budowy zdrowego, pełnego inicjatyw i twórczego społeczeństwa obywatelskiego.

  • fot.1 jarosaw jagielski
  • fot.2 piotr grbarczyk
  • fot.3 piotr grbarczyk
  • fot.4 piotr grbarczyk
  • fot.5 piotr grbarczyk
  • fot.6 piotr grbarczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.