Groźne pomruki wody...

Dzień 29 czerwca dla Kamieńca Wrocławskiego był czasem nawały deszczu. W ciągu godziny czasu spadły tak niesamowite ilości wody, że ulica Wrocławska zamieniła się na pewnych odcinkach - momentalnie w bajoro. Jednak prawdziwa trauma miała miejsce na wysokości Maxa - Chata Polska, tam bowiem od wielu już lat jest problem z odprowadzaniem wód burzowych. Jednak tym razem kanalizacja nie tylko nie była wstanie odprowadzić nadmiaru wód, lecz po odpompowaniu okazało się, że ulica na tym odcinku została powtórnie zalana z powodu tak zwanej cofki wód opadowych z tej właśnie instalacji.

Również kanalizacja sanitarna zaczęła wylewać się w niskich punktach przeciążona niefrasobliwym odprowadzaniem wód opadowych do jej systemu.

Preludium jednak wszystkich tych zdarzeń miało miejsce dwa dni wcześniej, kiedy to nasi strażacy z OSP Kamieniec Wrocławski wyjeżdżali na interwencje w celu odpompowywania wód opadowych z gospodarstw domowych w Gajkowie. Wówczas to zacząłem dokumentować fotograficznie pracę strażaków przy usuwaniu skutków podtopień oraz wykonywałem rekonesans kontrolując stan Odry.

Przyznać trzeba, że lipcowa powódź '97 roku nauczyła mnie respektu dla tej zazwyczaj leniwie płynącej rzeki. I rzeczywiście bardzo wartko płynąca Odra niosąca ze sobą pnie drzew oraz niesamowite ilości mułu, miejscami wdzierająca się poza naturalne koryto wydawała swoimi wirami pomruki przyprawiające mnie o gęsią skórkę.

W wyniku długotrwałych opadów oraz wspomnianej nawały, mieliśmy okazję doświadczyć trudu naszych strażaków, niektórych mieszkańców oraz władz samorządowych związanego z przywracaniem normalnego życia naszej miejscowości.

Trwająca nieprzerwanie trzy doby praca druhów była podziwu godną ofiarną służbą niezwykle wyczerpującą ich siły, ale pokazującą jednocześnie jak potrzebna jest ich służba.

Pisząc ten artykuł chcę być wyrazicielem lokalnej społeczności i gorąco podziękować Wam, Drodzy druhowie, za podziwu godną determinację oraz sprawność bojową. Trzeba podkreślić, że Wasze wyposażenie w nowy sprzęt robi imponujące wrażenie. I niech będzie dla władz naszej gminy motywacją do dalszych inwestycji na rzecz wyposażenia OSP w Kamieńcu i nie tylko.

Na terenie naszej gminy znajdują się trzy remizy OSP. Oprócz opisanej powyżej jednostki w Kamieńcu Wrocławskim mamy jeszcze druhów w Nadolicach Wielkich oraz Chrząstawie Wielkiej. Patrząc na zmiany jakie dokonują się w wyposażeniu strażaków widzimy dbałość lokalnych władz o wysoki poziom sprawności bojowej, a to dobrze wróży na przyszłość.

 • dscn0005
 • dscn0012
 • dscn0086
 • dscn0090
 • dscn0184
 • dscn0196
 • dscn9957
 • dscn9974
 • dscn9989
 • dscn9991
 • dscn9994
 • dscn9995

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.