Sobotnia integracja

Jest w naszej Gminie grupa zapalonych chodziarzy uprawiających Nordic Walking, a mówiąc jaśniej używających specjalnych kijków w trakcie chodzenia. Wygląda to trochę tak, jakby narciarz biegowy zgubił swoje narty, a pozostały mu jedynie kijki.

Obecnie w naszym kraju jest to technika chodzenia zataczająca coraz szersze kręgi i dobrze, bo znakomicie wpływa na samopoczucie, poprawia kondycję i sprawia, że jest się zdecydowanie zdrowszym.

Jednak nie o zdrowiu i samopoczuciu chciałbym napisać, powstała bowiem bardzo fajna inicjatywa związana z takim trybem aktywności sportowej. Mianowicie od dłuższego już czasu wspólne chodzenie przybrało charakter integracyjny.

Wszystko to zaczęło się za sprawą kilku zapaleńców, którzy sami siebie określają mianem chodziarzy.

Nasi chodziarze przemierzając codziennie trasę około sześciu, siedmiu kilometrów - wpadli na szalony pomysł, aby wciągnąć również innych mieszkańców do wspólnego chodzenia.

Od pomysłu do realizacji droga nie była daleka. Początkowo w kontaktach, czy to służbowych, czy okazjonalnych zaczęło się namawianie do przyjazdu na wspólne wyprawy w środy, na dobrze wydeptaną trasę gajkowską. Następnie inicjatywa zatoczyła szerszy krąg. W soboty grupa zaczęła chodzić o godzinie siódmej rano w Jelczu-Laskowicach - zapalając pomysłem nowe osoby.

Po dwumiesięcznych spacerach z kijkami - trasa sobotnia została zmieniona i od miesiąca stycznia oraz lutego chodziarze spotykają się w Łanach. Zmiany tras korzystnie wpływają na promocję chodzenia, jest to zauważalne, gdyż grupa chodziarzy jest coraz liczniejsza.

Piotr Gróbarczyk

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.